Boerderij: EU-commissaris Várhelyi wil snel vaccineren tegen HPAI

27-03-2026

Eurocommissaris Olivér Várhelyi voor gezondheid en dierenwelzijn wil veel meer gebruik van preventieve vaccinatie tegen vogelpest (HPAI). Dat maakte hij bekend tijdens een werkbezoek aan Vencomatic en Pluriton.

Kippen in de uitloop. Afbeelding ter illustratie. Foto: Koos Groenewold

 

“Als je kijkt naar wat er vorig jaar in de VS en Brazilië is gebeurd, dan beseft iedereen inmiddels wel dat Europa niet de enige getroffen regio is. Ik ga dit onderwerp ter sprake brengen bij de algemene vergadering van de WHO in Parijs in mei, zodat vaccinatie een internationale standaard kan worden. Gezien de problemen in de VS en andere delen van de wereld met HPAI zal er openheid zijn om te discussiëren en ook om dezelfde richting op te gaan. We zullen dus aandringen op internationale standaarden die aansluiten bij onze strategie.”

Vaccinatie tegen vogelgriep sinds februari mogelijk

 

Volgens de Hongaarse eurocommisaris is het sinds februari mogelijk vaccins in de EU in te zetten. “De bestrijdingsprotocollen zijn daarvoor aangepast op basis van de ervaringen met het enten van eenden in Frankrijk in combinatie met quarantainemaatregelen. Maar de restricties bij afzet van producten uit landen die een enting inzetten naar landen buiten de EU zijn een zwaarwegend item. Ik heb er goede hoop op dat juist die handelsbelemmeringen tijdens die conferentie weggenomen worden.”

De Hongaar beziet de terughoudendheid bij inzet van vaccinaties wegens handelsbelemmeringen met enige verbazing. “Ook bij inzet van vaccinatie kun je probleemloos de producten op de Europese markt verkopen. We zien dat er op de internationale markt steeds meer acceptatie is. De Franse eendenproducenten waren in het begin weliswaar bang, maar ze behielden nagenoeg alle markten die sceptisch stonden tegenover de vaccinatie. Dus ik denk dat naarmate de wetenschap vaccinatie als een haalbare strategie accepteert, het mainstream zal worden, misschien zelfs voordat we de internationale standaarden kunnen aanpassen. Ik denk dat we in Europa hoe dan ook steeds vaker voor vaccinaties zullen kiezen.”

 
 

Inloggen op de ledenportal