Boerderij: Nieuwe hygiƫnecode voor eieren gaat 1 juni in

26-05-2026

De nieuwe hygiënecode voor eieren – een gids met regels om de voedselveiligheid te bewaken – gaat 1 juni in. Onder de hygiënecode vallen alle activiteiten van geregistreerde en erkende pakstations, eierhandelaren, verzamelaars en grossiers. Onder meer de salmonellavaccinaties en de controle op dioxine-uitslagen worden gewijzigd.

Dat heeft minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport dinsdag 26 mei gepubliceerd in de Staatscourant. De nieuwe hygiënecode was in december vorig jaar door de Algemene Nederlandse Vereniging van Eierhandelaren en Eiproductfabrikanten (Anevei) aan het ministerie voorgelegd. De nieuwe hygiënecode bevat enkele belangrijke wijzigingen ten opzichte van de oude hygiënecode uit 2002, die nu wordt vervangen. Zo moeten tafeleieren gecontroleerd worden op: dioxine-uitslag bij 30 tot 45 weken, antibioticatest bij start van de leg en salmonella-uitslag bij overplaatsing (22 tot 26 weken). Ook moet een legpluimveebedrijf deelnemen aan het programma Monitoring Kritische Stoffen van IKB Ei. Als dat niet het geval is, moet een pakstation een aantoonbaar analysecertificaat per aanleverend koppel hebben. Eieren worden getest op stofgroepen en dit moet gebeuren in een geaccrediteerd laboratorium.

Verplichte salmonellavaccinatie

 
 

Specifiek voor salmonella geldt een verplichte vaccinatie tegen Salmonella Enteritidis (S.E.) en een verplichte hervaccinatie tegen S.E. voor koppels ouder dan 65 weken. Als er geen hervaccinatie plaatsvindt, is elke acht weken een monstername nodig. Normaal gesproken geldt hiervoor een wettelijke termijn van vijftien weken. In de nieuwe hygiënecode is ook een aantal zaken verduidelijkt over de export van eieren. Dit gaat onder meer over de leeftijd van hennen waarvan eieren afkomstig zijn en de snelheid van het sorteren en afleveren van de eieren.

De hygiënecode eieren is een voedselveiligheidsplan voor bedrijven uit de eierhandel. Bedrijven zijn daarbij zelf verantwoordelijk voor de voedselveiligheid van hun producten.

 

Lees meer over

 
 

Inloggen op de ledenportal